Seudónimo Seudónimo
  • 16-05-2016
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of milk for $3, Which Is The Better Deal.... Because Im not sure..

Respuesta :

SunnyD3000
SunnyD3000 SunnyD3000
  • 16-05-2016
1 gallon is equal to 4 quarts. 

So you can either get 2 quarts for $3, or 4 quarts for 3$

1 gallon is the better deal.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-05-2016
1 gallon is bigger because 4 quartz make a gallon and if yku get 2 quartz you will get half a gallon
Answer Link

Otras preguntas

write a word problem for 5-2/3=x
worth 99 points!! URGENT!! Waves Concept Map Exploration. i really need a concept map with the folowing: (word bank) mechanical waves transfer light energy
What is the sum of 3x and 2x
Help Please! Read the sentence. The squirrel reached "for" the bird feeder, "for" he saw it was filled with an abundance of sunflower seeds. The word "for" in t
what is the solution to the proportion? 5/x = 2/16 A. x = 6.4 B. x = 1.6 C. x = 30 D. x = 40
explanation of the fair trade logo​
whats 2 + 2 + 5000 in Mathematics
The indo-European language are believed to have originated______. A). Near the fertile crescent. B). Around the alps. C). On the indian subcontinent. D). Around
Please help 10 points
in America the main influence of the Enlightenment was expressed through​