zionhailey64 zionhailey64
  • 16-08-2019
  • Mathematics
contestada

what is better buy 32 oz-$3.29 or 24 oz- $2.59

Respuesta :

Jbeezy420
Jbeezy420 Jbeezy420
  • 16-08-2019
I think a 32 oz for $3.29 is a better deal because it is closer to 10cents an oz to make it sound simple
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 16-08-2019

Answer:

$3.29 for 12 oz

Step-by-step explanation:

We find each unit cost and compare them.

$3.29/(32 oz) = $0.1028/oz

$2.59/(24 oz) = $0.1079/oz

Since 0.1028 < 0.1079, $3.29 for 32 oz is a better buy.

Answer Link

Otras preguntas

How did progressives hope to solve problems through political reform?
what is the difference between classes and caste ?
Write the following expression using rational exponents: 7SQRT*(y^4) =y^? The Numerator of The Exponent Is: The Denominator of The Exponet Is: *SQRT means Squar
Three out of every 10 students in Mr. Chan's class brings their lunch to school. Write this ratio as a percent
What is the effect a nervous system disorder to the respiratory system? A.) It could restrict air flow through the bronchi. B.) It could disrupt the rate of ven
Shonga jogs 5 miles per hour graph the relationship between the number of hours shonda jogs and the total number of miles jogged
Complete the sentences. Choose the correct answer from the choices provided. 1. A claim ________. A.) provides an argument's opposing viewpoint. B.) interpret
Which biome has the most viarity of
What symbols did the vikings use?
What is society's goal for political campaigns? what is a candidate's goal? can both of these goals be achieved?