A season pass to the local water park costs 84. If you go to the park ten times during the season, what is the unit rate of cost per visit?

Respuesta :

Answer:

$8.40

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, take the total cost and divide by the number of times that you went

84/10

8.4

The unit rate (or cost per visit) is $8.40