morgan15776
morgan15776 morgan15776
  • 17-05-2019
  • Mathematics
contestada

Help me , pleaseeeeeeeeeeee

Help me pleaseeeeeeeeeeee class=

Respuesta :

lesiaj
lesiaj lesiaj
  • 17-05-2019

Answer: $4.69

Step-by-step explanation:

Make equivalent fractions for each fruit.

Apples: 1.62/1 = x/2.5

X = $4.05 for 2.5 pounds of apples

Bananas: 0.48/1 = x/1.3333333333

X = .64 for 1.3333333333 pounds of bananas

Now add the results together to find the total cost.

4.05 + .64 = $4.69

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Congress of Vienna considered a success?
what is 2√ ​9x ​ ​​ −6=10−2√ ​x ​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​​
Groups who are on the same side in a war
How do governments gather support for a war effort on the home front?
What role did women play under feudalism?
which idea was the most characteristic of the renaissance
The Protestant Reformation spread as bibles were published in vernacular languages and citizens could interpret Christianity for themselves. True or False
How did the Industrial Revolution shift the world balance of power?
 Write a paragraph explaining how the concept of total war affected the warring nations’ economies.
On several occasions, the parties have asked (Dwight Eisenhower - WWII) or wanted (Colin Powell - Persian Gulf War) the same person as their presidential candid