tjaxxsn6895 tjaxxsn6895
  • 20-04-2019
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.30. Sawyer bought 2 1/2 pounds of apples. How much did Sawyer pay?

Respuesta :

Ninette12 Ninette12
  • 20-04-2019
$3.25 because $1.30x2=2.60 +(1.30/2)
Answer Link
lilymolen
lilymolen lilymolen
  • 20-01-2022

Answer:

Sawyer paid $3.25

                Hope this helps! good luck :)

Answer Link

Otras preguntas

The Russian Orthodox Church developed as a result of Russia’s cultural interactions with which group? (1) Byzantines (3) Vikings (2) Muslims (4) Hun
what was the chief governing body of Rome called
in general, becoming a good listener is difficult for most of us because
What kinds of evidence do archaeologists, anthropologists, and paleontologists study to find out how prehistoric people lived?
Why did the early Christians face persecution from the Romans?
a) Given the function f(x) = -x^2 + 8x + 9, state whether the vertex represents a maximum or minimum point for the function. Explain your answer. b) Rewr
Which compound has the strongest hydrogen bonding between its molecules? (1) HBr (3) HF (2) HCl (4) HI
Document 2 …Organization was the key to the success of the great Mongol armies. The cavalry, first devised by Genghis Khan, consisted of 10 squadrons. Ten s
How did Confucius believe that social order, harmony, and good government could be restored in China?
Scott earns $35,000 per year, and pays 28% tax. How much does he pay in tax per year?