hey387
hey387 hey387
  • 16-04-2019
  • Mathematics
contestada

Why is 150 mL of toothpaste for $2.79 a better buy than 100 mL of toothpaste for $1.79?

Respuesta :

madison0220
madison0220 madison0220
  • 16-04-2019

150/2.79 = 53.76 mL per dollar

100/1.79 = 55.87 mL per dollar

so it isn't better

(?)

Answer Link

Otras preguntas

what multiplication fact can you double to find 4 x 7?
4 students share 10 yards of fabric,what is the answer?
A POLECE TWUCK!!!!!!
Write simplified expressions for the area and perimeter of the rectangle. width: 9 length: 7 + x + 5 what is the perimeter of the rectangle?
Many people became instant millionaires during the so-called dot-com boom of the late 1990s, although we usually think of social mobility as a result of individ
Indicater I need the meaning
help please, i’m struggling on this
Write the sentence as an equation. 395 equals the total of 159 and c please help me
Goals are different from plans because.
Issac wanted to make a homemade bubble solution to play with his friends. A bubble recipe he found requires 4 cups of warm water for every 1/2 cup of soap. If h