smithyj1176 smithyj1176
  • 16-04-2019
  • Mathematics
contestada

kyle bought 2 1/5 pounds of apples for 3.52. how much would 1/4 of a pound of apple cost

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 16-04-2019

Answer:

  0.40

Step-by-step explanation:

We are to assume that the cost is proportional to the weight, so we have ...

  cost/(1/4 lb) = 3.52/(2 1/5 lb)

Multiplying by 1/4, we have ...

  cost = 3.52/(4×(2 1/5)) = 3.52/8.8 = 0.40

The cost of 1/4 lb of apples is 0.40.

Answer Link

Otras preguntas

Which two events in Susan Glaspell’s “A Jury of Her Peers” fall under the rising action phase?
why the first thanksgiving did or did not happen
what is the volume of the figure on the right?
Hilda adds 5 to a number, then multiplies the sum by negative 2. The result is 6. Write an equation to find the number, x. What is the number? Enter your answer
solve the equation. Then check your solution. x+19=5 A. 14 B. -14 C. 24 D. -13 I need the answer ASAP. Please help me figure it out.
When was davis chosen as president of the confederacy?
The coyotes hunted food in the forests during the winter what is the transitive verb
What is the value of x? x = ____ Please explain how you find the answer.
Pilar wanted to use estimation to solve a decimal addition problem. She correctly used estimation to rewrite the problem as 12 + 3 + 5 + 6. What could her origi
2. Solve and graph the inequality |4 – v| < 5. a. Write the inequality as two inequalities without absolute value. b. Solve the inequality and write the solu