I have 10 minutes left to complete this question!! 20 points each!!
A grocer purchased a 100-pound mixture of nuts for $1.50. The mixture contains 40 pounds of walnuts that costs $2.25 per pound. What is the average cost per pound of the other nuts in the mixture?

Respuesta :

Answer:   $1.00

Step-by-step explanation:

40(2.25) + 60x = 100(1.50)

    90     + 60x =     150

   -90                     - 90

                60x =     60

             ÷ 60       ÷ 60  

                    x =      1