briiiiiannnn2x
briiiiiannnn2x briiiiiannnn2x
  • 19-03-2019
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for the 15 pound bag of potatoes that costs $45
A . 5$ per lb B . 2$ Per lb C . 4$ per lb D . 3$ per lb

Respuesta :

Michaelat101
Michaelat101 Michaelat101
  • 19-03-2019

Answer:

3$ per lb

Step-by-step explanation:

45 divided by 15 = 3

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width is 6.5 units. Write an equation to determine the length of the rectangle.
What method of communication did president Lincoln use most to inform the public
Why is the U.S. Constitution called a " living document"?
did george washington refuse to join a political party, and did he believe them to be harmful?
Where do clouds form? Check all that apply. at the ground in the upper atmosphere near the Earth’s surface where the air has very low humidity where the atmosp
What does OSHA and the SEC have in common
Given the figure below, find the values of x and z .
Which of these scenarios involve a reaction that is at equilibrium? A). The reaction is producing more products than reactants B). The reaction is producing mor
Does the constitution give the judicial branch power to declare laws unconstitutional
Teresa makes brownies in the oven for 55 minutes. She checks on the brownies after 36 minutes. How much longer do the brownies need to bake?