jositule jositule
  • 17-03-2019
  • Mathematics
contestada

A Grocery store sells steak for $6.10 per pound.What would be the cost of 2 3/5 LB of steak?

A Grocery store sells steak for 610 per poundWhat would be the cost of 2 35 LB of steak class=

Respuesta :

wiseowl2018
wiseowl2018 wiseowl2018
  • 17-03-2019

Answer:

The cost would be $15.86

Step-by-step explanation:

The cost of 1 steak is $6.10

The cost of 2 3/5 steaks will be

Cost of  2 3/5 steaks = 6.10 * 2 3/5

Cost of  2 3/5 steaks = $15.86

Answer Link

Otras preguntas

16.43 7 rounded to the nearest tenth is 16.4 true or false is it true
4x+11<23 solve for x
Expand and simplify 3(2a+5)+5(a-2)
What does the process of close reading help a reader do? Understand how the story ends, analyze and critique the story, understand the story in just one reading
what is the kinetic energy of a an 80kg football player running at 8 m/s?
if there are 1200 calories in 8 ounces of hot fudge how many calories are in 3 ounces of hot fudge
True or False? In lyric poetry, the poet usually perceived as speaking directly to the reader.
A cable is 30 decimeters long. How long is the cable in meters?
Describe a real life multiplication situation for which an estimate makes sense.explain why it makes sense.NEED HELP PLEASE
During the electron transport chain which process leads to the production of large amounts of ATP