smartestgirlever2
smartestgirlever2 smartestgirlever2
  • 21-04-2016
  • Mathematics
contestada

Esmeralda bought " p" pounds of peanuts at $3 per pound and " a" pounds of almonds at $6 per pound . write an algebraic expression for the cost of Esmeralda's purchase.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2016
 answer would be 3p+6a
Answer Link

Otras preguntas

How many moles of Oxygen are in 1.6 mol of Ca(NO3)2?
Which technological development made exploration possible in the early modern period? A) quadrant B) galley ships C) double mast D) wind wheels
When making a list of items in french, are direct object pronouns used before each item?
What phrase of the moon can a lunar eclipse coccur
Gibbons v. Ogden was related to government control of A) voting. B) business. C) transportation. D) lawsuits.
Distingquish between codon and anit codon
hydrogen does not have the typical properties of a metal, However, hydrogen is located above group 1A because it has one______.?
How do you express relative amounts of each element in a compound?
What is the coressponding mean
What is an implied metaphor? A. a metaphor that suggests a comparison rather than stating it directly B. a metaphor that makes a comparison by using the wo