dodongos66
dodongos66 dodongos66
  • 19-04-2016
  • Mathematics
contestada

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

Respuesta :

FedorableKitten
FedorableKitten FedorableKitten
  • 19-04-2016
The answer is .40 because you divide 1.40 by 3 = 40 r 20 and 20 is the half so 20 times 2 = .40
Answer Link

Otras preguntas

The graph represents the piecewise function: f(x) = What is the domain and range of the function? Domain: Range:
please help me i will mark brainly
What energy allows for the difference in the spacing of molecules in a liquid versus a gas? A. Electrical energy B. Radiant energy C. Potential energy D. Kineti
Which of the following is the best estimate of 12 18/21? A. 12 B. 12 1/2 C. 13 D. 13 1/2 I NEED HELP PLS
Can someone please help with this one?!
how was education provided in the New England Colonies
Find the probability a house has at least 3 tvs
worth 20 points and brainly
which expression is equal to -3(4x - 2) - 2x?
write an equation in slope-intercept form for the line. slope=4,y-intercept=3