gloriamercedes94 gloriamercedes94
  • 19-01-2019
  • Mathematics
contestada

Every year, Aunt linda spends $36 on a dozen candy bunnies for her nephews and nieces. This year, she has to buy 15 bunnies. If the unit price is the same, how much will Aunt linda pay?

Respuesta :

liberty226
liberty226 liberty226
  • 19-01-2019
If 12 divided by 36 is 3 then multiply 15 by 3 to get 45 as the answer
Answer Link
lindaa66
lindaa66 lindaa66
  • 19-01-2019
36 divided by 12= 3
3x15
=$45
Answer Link

Otras preguntas

find the possible values of n in the ineqiality -3n < 81
which of the following is not resistant to bacteria growth
State Faraday's law in words
President Obama addressing the recent graduates in a commencement exercise is an example of A. Small group B. Mass C. Interpersonal D. Public
Which property of equality would be used to isolate the variable x in this equation? x – 8 = 14
how to answer this question??? thanks
what's is the number of 15,409
Gloria has a lunch account in the school cafeteria. The balance, f(x), in her account can be represented by the function f(x) = –1.50x + 40, where x is the numb
In the figure, ΔABC ~ ΔDEF. Solve for x.
Please help me to answer this