brandon122623 brandon122623
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

Justin buys candy that cost 6$ per pound he will spend at most $66 on candy what are the possible numbers of pounds he will buy

Respuesta :

ThomasSpradling ThomasSpradling
  • 26-12-2018
If each pound costs six dollars, and you have $66 available, you have to think: how many six-dollar pounds will fit in $66. That is 66 divided by 6. ANSWER: 11 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

2. Convert the line or linear scale to the fraction scale. (10 points) draw the convert the liner scale 2cm==30
What is an advantage of renting a place to live? lower up-front costs payments change from month to month low down payment increasing equity over time
write 1/c + 1/d - c-d/cd as a single fraction in its simplest form
Solving inequalities( need help checking my answer)
You...help me, but you can if you want to. a. is there a bank near here? b.there is a bank near there c.is there a bank near here d.there is a bank near here
What were the communication trenches used for ?
Rewrite the following sentence to put it into the active voice. (Keep the rest of the sentence the same, and make sure to use correct spelling and punctuation.)
In what ways did the US limit the powder of Mexicans ?
Before the match, I stopped in the dressing room and looked into the mirror _____ I then washed my hands and trudged out to the court.
Hispanic Heritage Flashback Friday: Sandra Cisneros on Recognizing Ourselves. What is a central idea of this passage? A. Having influential people in someone’s