marcjayenriquez2065 marcjayenriquez2065
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the market, 8 apples cost $10. How much would 12 apples cost?

Respuesta :

jsande41
jsande41 jsande41
  • 19-11-2018

if 8 apples cost $ 4, then (4/8) = 1/2 (or 0.50)....so each apple is 0.50 (or 50 cents)

so if u want 9 apples, u will have to pay : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=

Answer Link
suspho
suspho suspho
  • 19-11-2018

Question

At the market, 8 apples cost $10. How much would 12 apples cost?

You can solve with an equation,

8 apples : 10$ = 12 apples : x (where x is the cost of 12 apples)

8 : 10 = 12 : x

x = 10 * 12 : 8

x = 15$

Answer Link

Otras preguntas

what does harper lee expose in chapter 16?
Name of a body that changes Chemical energy to electric energy.​
please answer asap...........
4. A food label is marked 4500 Calories. How many Calories is this? Justify your answer.
What is the volume of the box pictured below? A 8/9 cubic foot B 9/10 cubic foot C 1 1/15 cubic feet D 1/3 cubic feet
What can create sediment? lava and water wind and water magma and wind lava and magma
2.) Bill sells cleaning products on commission. He earns 40% commission on his sales. If he has sales of $983, how much commission does he earn?
Miguel_ al gobernador.
Paragraph Styles Please answer the following prompt (Minimum of 5 sentences long): In his journals, William Bradford used third person pronouns to describe the
The lowest level of structure capable of performing all the activities of life is the