lindsay8458 lindsay8458
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 5 pound of avocados cost 9 dollars how much would 1 pound cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

1 pound     5 pounds

------------ = ---------------

x                    9 dollars

cross multiply and you get 9 = 5x

divide by 5 on both sides and you get 9/5, which is 1.80

Answer Link

Otras preguntas

The purpose of reproduction is to pass on?
1._____________ are the simplest and most basic units of all living organisms. a.blood b.cells c.brain d.internet
Which Allied nation controlled the Suez Canal in North Africa? Great Britain Egypt Japan the United States
What is the sum of 7 1/12 + 8 1/12 + 3 1/12?
Please help me! I am stuck on a lesson on edge,
Two popular antacids tablets are tums and maalox. the active ingredient in both of these anttacids is calcium carbonate, caco3. tums regular strength tablets co
Find the area of a circle with a diameter of 14 meters. Round your answer to the nearest hundredth of a square meter.
How did the economic impact of the Bell Bomber Plant on Cobb County compare to larger economic trends in Georgia during World War II? A Changes in Cobb County w
what is 56x3/4 please help
How did Napoleon Bonaparte come to power in 1799?