Benysod6932 Benysod6932
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If apples cost 3.50 cents per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

3.50/2 = 1.25

1.25 + 3.50 = 4.75

Answer Link

Otras preguntas

The ways in which our actions are initiated, sustained, and directed is called (Points : 2) need. drive. need-reduction. motivation.
what integer is the opposite of 9?
what was the early principality of Russia called
what integer is the opposite of 9?
PLEASE PLEASE PLEASE HELP!! Which statements describe the decline of Sumer? Choose all answers that are correct. a. The swamps bred insects that carried disease
The Papal Line of Demarcation told Spain and Portugal
How many times does 6 go into 160
Which choice is a factor of 70 25,12,10, or 5
Write a homophone for after we cook dinner in the blank , we can go for a blanck
Is the expression x3•x3•x3 equivalent to x3•3•3? Why or why not? Explain your reasoning.