JessicaLao2716 JessicaLao2716
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

The price of an apple is $a. While the price of an orange is $b. find the total price of 8 apples and 5 orange?

Respuesta :

iiMGii
iiMGii iiMGii
  • 16-11-2018
SOLUTION:

Price of one apple = $a

Price of one orange = $b

Therefore:

The price of 8 apples and 5 oranges = 8a + 5b

Hope this helps! :)
Have a lovely day! <3
Answer Link

Otras preguntas

list out the effects of corruption in Nepal plz answer fast plz​
What is the meaning of the word stimulated in this sentence? Watching the Olympic swim meet stimulated Marcus to try out for the local swim team, which was some
What is one reason why so many corporations prefer to incorporate in the state of delaware?
Which renaissance writer was a humanist because of his focus on human nature
How many states are there
I need help please.
Which strand is synthesized towards the replication fork
Answer plz!!! ASAP!!!!!!!!!!!!!
How many moles of Cu are needed to react with 5.8 moles of AgNO3? Cu + 2 AgNO3 → Cu(NO3)2 + 2 Ag
which point on the number line represent the product of (-4)(-2)(-1)​