niyah7259 niyah7259
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla brought six fancy pens for a total of $18 how much did the pen cost

Respuesta :

PreciousJimin
PreciousJimin PreciousJimin
  • 16-11-2018
18÷6=3
So each pen costs $3
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 16-11-2018

Kayla bought "6 fancy pens for $18"

To find how much each (or 1) pen cost, divide the total cost with the amount of pens

18/6 = 3

1 pen costs $3

~

Answer Link

Otras preguntas

What is The mountains to our east near the nevada border
round 4.16 to the nearest whole number?
What three generalizations does bruchac make about American Indian oral tradition?
judging and evaluating advertisements requires critical thinking because
Larutan kcl dengan konsentrasi 0,5 m dapat dibuat dengan melarutkan serbuk kcl ke dalam 100 ml air. jika diketahui Mr KCL 74,5 massa kcl yang harus dilarutkan a
Complete the sentence with the correct form of the verb gustar and the indirect object pronoun (me, te, le, etc). A mí __________ __________ estudiar mucho en
What is the respiratory system in charge of? What is the Digestive system in charge of? What is the circulatory system in charge of?
How did a new movement within Judaism lead to the development of a new faith?
What is the value of x? 4(x+2)=14-2(3-4x)
I am a polygon that connects with the bases of a polyhedron