nevejames07 nevejames07
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

6 lb for $50.00 or 6.5 lb for $60.00?

Respuesta :

susxnn
susxnn susxnn
  • 21-10-2018

Just find the unit price (price divided by amount)

6 lb for $50.00

50.00/6 = about $8.33 per lb


6.5 lb for $60.00

60.00/6.5 = about $9.23 per lb


6 lb for $50.00 would be the better deal

Answer Link

Otras preguntas

need help with this plzzz
I need help please. I don't understand
Rita__ into the cellar?
if you burn 32.3g of hydrogen and produce 288g of water, how much oxygen reacted?​
Which random device can we use to best represent this situation
A company logo is a red parallelogram. A large version of the logo is painted on a rectangular billboard that has a base of 10 feet and a height of 6 feet. The
Sofia’s batting average is 0.022 higher than Joud’s batting average.Joud’s has a batting average of 0.169 What is Sofia’s batting average
Pls hurry The legs of a right triangle are 3 units and 10 units. What is the length of the hypotenuse? Round your answer to the nearest hundredth. 1.00 7.00
If a refrigerator draws 2.2 A at 120 V, What is its resistance?
what is 2/3 -1/5 (fractions)