Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 20-10-2018
  • Mathematics
contestada

which has the best unit rates how work willnmark brainsest

which has the best unit rates how work willnmark brainsest class=

Respuesta :

BrainySophiee
BrainySophiee BrainySophiee
  • 20-10-2018
64 oz for $8.60 has the best unit rate.
First find the unit rate for the both of them.
The unit rate of 16 oz for $3.30 = 3.30/16 = $0.21 to the nearest cent.
The unit rate for 64 oz for $8.69 = 8.69/64 = $0.13 to the nearest cent.
Answer Link

Otras preguntas

Why did Germany attack cargo ships? Select one: a. they accidentally thought they were war ships b. they felt threatened by the ships c. they believed the ships
What is -6f +13= 2f - 11
What is 3/ 4 of 6 / 7?
Henry bought 4 pies which he plans to share with a group of friends. If there is exactly enough to give to each member of the group[ one-sixth of the pie,how ma
A scientific theory can never be disproven true or false?
What are the factors of 36 and 45? And what are the factors of 24 and 54?
Which characteristic is shared by all four cells ?
Eduardo thinks of a number between 1 and 20 that has exactly 5 factors.what number is he thinking
In which measurement situations could the most appropriate unit of measurement be millimeters? Choose all answers that are correct. A. length of a paper clip B.
How do you use the word promontory in a sentence