maddiez maddiez
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Kate bought a 22 ounce of cereal for 3.67. How much did she pay per ounce

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 18-10-2018

Answer:

$0.17/oz

Step-by-step explanation:

The unit cost is $3.67/(22 oz) = $0.1668/oz, or, rounded off, $0.17/oz.


Answer Link

Otras preguntas

From which of the following verbs does "voy" come? 1) -ser 2) ir 3) venir
The central nervous system includes the brain and spinal cord true or false
The poem Fast Break by Edward Hirsch was written to honor Dennis Turner, the authors friend. How does this information affect your understanding of the poems cl
how many chromosomes would be found in sperm cells from a deer mouse
Choose the sentence that might be found in a personal narrative that correctly uses both a gerund and an infinitive. A.) Traveling was the way I met my desire
The darkest part of the moon’s shadow is called the penumbra. True or False
Vocal production in any given culture could be affected by environmental or technological factors. true or false
need help with all them plz and thank you and may god bless you
Which of the following can complete the expression "Me gusta..." 1) el color verde. 2) los tacos. 3) los platos
What is peristaltic movement and how does it function in the esophagus?