amesha1
amesha1 amesha1
  • 17-10-2018
  • Social Studies
contestada

Write the rate as a unit rate. BE SPECIFIC $48 for 4 pounds of beef

Respuesta :

heyitsalexa
heyitsalexa heyitsalexa
  • 17-10-2018
$12 since 48 divided by 4 is 12.
Answer Link
eddy47
eddy47 eddy47
  • 17-10-2018
This is a fraction equal to
48 Dollars ÷ 4 Pounds

We want a unit rate where
1 is in the denominator,
so we divide top and bottom by

$48/4 divided by 4 =

$12/1

So it’s $12 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How many tons are in 400 pounds
The probability of choosing a 6 at random from a standard deck of playing cards is 1/13. Use this information for 13 and 14.13.) What is the complement of the e
What is 2 divided by one fourth
Ms. brown asked her students to simplify the expression below2/3 + 1/4 what is the simplified version of Ms. brown's expression?
What disadvantage did the patriots face in fighting the British ??????
What role does DNA play in the expression of traits
The Red Scare began after _________
how do you: show a diagram or picture for why 1/2 of 60 is not the same as 1/2 of 24?
What is one third plus one fourth and what is 1/3 + 1/2
A compass is a magnet and Earth is a magnet. How does the magnetism of a compass work with the magnetism of Earth so that a compass is a useful tool for navigat