jenn876 jenn876
  • 17-10-2018
  • Mathematics
contestada

what is the education of $15 a day to visit the fun factory ?

what is the education of 15 a day to visit the fun factory class=

Respuesta :

AaronWiseIsBae
AaronWiseIsBae AaronWiseIsBae
  • 17-10-2018

Given that the price per day is $15, to make an expression, all you’d have to do is plug in how many days you spent at fun factory to figure out how much money was spent

Here is the expression: 15x

Here is an example: 15 x 3 (plug in 3 for x)

                                    15 x 3 = 45

                            Making 3 days a total of $45 dollars


Hope this helps you

Brainliest would be appreciated!

-AaronWiseIsBae

Answer Link

Otras preguntas

An extended period when rainfall is well below average is known as a
5 pound bag cost 3.50 what is unit rate
alexander the great died of mysterious causes while he was in __________.
How many valence electrons are contained in N, O, and F, respectively? 5, 6, 7 7, 8, 9 3, 2, 1 14, 15, 18
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!
which of the following is not a reason for people to emigrate from mexico to the united states? a. many immigrants can find better jobs in the united states tha
how many kilometers is to sun?
mario invested $6,000 in an account that pays 5% annual interest compounded annually. using the formula a = p(1 r)t, what is the approximate value of the accoun
the density of iron is 7.87 g/ml. what is the mass of a 4.00 cm × 4.00 cm × 1.00 cm block of iron?