zoellerjamie2890 zoellerjamie2890
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs 75cents. That is 3cents less than three times what the pack cost 20 years ago . Which equation could be used to find the cost of the gum 20 years ago

Respuesta :

lonbri9771
lonbri9771 lonbri9771
  • 16-10-2018

3x-3=75, add 3 to both sides and get 3x=78. You divide 78 by 3 and get x=26. So a pack of gum 20 yrs ago cost 26 cents.


Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER ASAP I WILL MARK BRAINLY
11) A 'good' children's book is supposed to have pictures and text in the ratio 17:8. In a book I have just looked at, the pictures occupy 272 pages. Approximat
On average, both arms and hands together account for 13% of a person's mass, while the head is 7.0% and the trunk and legs account for 80%. We can model a spinn
For the following question, two statements are given- one labelled Assertion (A) and the other labelled Reason (R). Select the correct answer to these questions
Not sure how I would solve this
Which of the following best describes a theme in Mary Shelley‘s idea for a story? A. Damage is done when humans play God. B. Creativity springs from visions and
PLEASE HELP!!!!!write the slope-intercept form of the equation of the line described and graph. Through: (5,-4), perpendicular to y=5/9x -5
rect answer. A rod made up of a single element is used to heat water using electricity. To which group do
After 18 years, swarnim will be 4 times as old as he is now his present age is
What is the solution of the system of equations graphed below? y=1/2x+4 and y=-2x-3