Yadi11 Yadi11
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of 400 grams of the flour

Respuesta :

sbernal
sbernal sbernal
  • 22-03-2016
There is 1,000 grams in a kilogram, so $6 per kilogram and ___ per 400 grams. You do 400•6=2,400 2,400/1,000=2.4
Answer:$2.40 per 400grams
Answer Link

Otras preguntas

ANSWER NEEDED ASAP!!!
what is the range of f(x)= -x^2+4if the domain is {2, 0, 1}
A liquid form of matter has less heat than when it is in __________ form.
evaluate a/b for a = 4/5 and b = -9/2
Consider the genetic cross for absent-mindedness, which is a dominant trait. What is the probability that the offspring of this cross will be absent-minded?
What is the simplest form 0f 2√2/√3-√2
this chart shows descriptions of the atoms for four different substances which substance is a solid​
How did President Obama’s administration incorporate new technology to keep citizens informed and increase transparency?
Use substitution to solve the system of equations. 18 = x – 3y 2x + 19 = –5y A. (3, –5) B. (6, 10) C. (–11, 9) D. infinitely many solutions
Using the properties of exponents and logarithms, find the value of x in 19+2 in x=25