tori072010 tori072010
  • 18-03-2016
  • Mathematics
contestada

Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

Respuesta :

harisnaveed235
harisnaveed235 harisnaveed235
  • 18-03-2016
the answer is 0.5 because you have to divide to get per bag and you do  250÷500 and you get 0.5 to check your answer do 0.5×500 and you get 250 so the  answer is 5 cents if you have to do it in money 
hope this helped :):):):):):):):)
Answer Link
ohanameansfamilystic
ohanameansfamilystic ohanameansfamilystic
  • 17-11-2018

The solution is $.50. This problem can be solved using the following proportion:

250 /500  =  x/ 1


Answer Link

Otras preguntas

what are the different types of war poetry?
Mosaics are constructed from small pieces of stone called what?
5/6 - 2/6 in simplest form
If a train travels m miles in h hours and 45 minutes, what is the average speed in miles per hour ?a)  m / (h + 3/4 ), b) m / 7h, c) m ( h + 3/4 ), d) ( m + 45
what are the north germanic languages?
what is a weasel word?
what is a 'cheap shot'?
what is a fallacy of reasoning?
DESCRIBE USING ROSTER METHOD MONTHS WITH 31 DAYS
Please help, the questions just have to be simplified