nicolette90 nicolette90
  • 20-08-2018
  • Mathematics
contestada

At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

mmcuebas
mmcuebas mmcuebas
  • 20-08-2018
Each pound of peachs costs $2.10.
($4.20 ÷ 2)

Therefore five pounds of peaches would be $10.50.
($2.10 × 5)

Answer Link
trenton9 trenton9
  • 20-08-2018
10.50 because 2.10 times 5 =
Answer Link

Otras preguntas

Juana drinks 1 fourth of water with every meal .how many milliliters of water will she drink in three meals
Choose the correct definition for the term direct object. A. A noun or pronoun that precedes a direct object and identifies for whom or to whom the action is do
use each of the following terms in a separate sentence: tissue organ,and function
What are hiccups and what causes them?
What do some people refer to as the fourth branch of our government? A. president’s cabinet B. free press C. Bill of Rights
what is 10 and 7/12 in simplest form
A first number plus twice a second number is 8. Twice the first number plus the second totals 10. Find the numbers.
which of these statements accurately describes Joseph Stalin? He was less brutal than previous Russian leaders. He overthrew Lenin to become leader of the USS
Which of the following would be most relevant to a research paper exploring the nutrition of school lunches? Interviews with a professional athlete List of opti
MC)Which of these aspects was common to the First and Second Industrial Revolutions? use of the assembly line use of electricity use of water power use of child