Kikaarita
Kikaarita Kikaarita
  • 20-08-2018
  • Mathematics
contestada

Janie bought 8 apples and 6 bananas. Each apple costs $0.80, and each banana cost $.60. Answer an expression representing the total cost

Respuesta :

mmcuebas
mmcuebas mmcuebas
  • 20-08-2018
a: apples
b: bananas

Your expression could be:

$0.80a + $0.60b = $10.00

----

$0.80 ( 8 ) + $0.60 ( 6 ) = $10.00
$6.40 + 3.60 = $10.00
$10.00 = $10.00
✔
Answer Link

Otras preguntas

can any one answer this?​
3 times the sum of a number and 5 is 6​
Define and Compare Stocks and Bonds.
Frog jumps to the left with average speed of 1.8 m/s for 0.55 s whats the frogs displacement in meters
How do I find the ordered pair with an x-value of 2, for the equation f(x)=4x-1? What is the ordered pair? urgent please
if a figure is translated with the rule t(-5,3) which translation move to the image back to the original position?
* URGENT* - State a behaviour or activity you do daily or weekly ( for example exercise or studying) AND describe parts of the nervous system ( both central and
Ice cubes are melting in a glass of water with a lid on it … Because ...
I’ll give 20 points and you’ll be marked as brainliest. Need it ASAP!
What is the best definition of profit?