maddsharper
maddsharper maddsharper
  • 17-08-2018
  • Mathematics
contestada

2 dozen sparklers cost 3.60 that rate how much would 60 sparklers cost

Respuesta :

Creati
Creati Creati
  • 17-08-2018

2 dozen sparklers cost $3.60.

1 dozen is equal to 12. 2 dozen is equal to 12 times 2 which is equal to 24.

Find the unit price.

[tex] Unit\ Price = \frac{Cost}{Amount} [/tex]

Divide the cost by the amount:

[tex] 3.60 \div 24 = 0.15 [/tex]

Each sparkler cost $0.15. To find the price of 60 sparklers, multiply:

[tex] 0.15 \times 60 = 9 [/tex]

Your answer is $9

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the Five Pillars of Islam refers to giving to the poor and needy?
Draw a quick picture to find the sum or difference . 2.46+0.78=
What's the slop of this line?
Please answer this focus question!
What exactly is a Linear function?
Rules in sports: Make the game easier to play. Restrict you while playing. Add difficulty to the game. Are designed to promote safety so that everyone can en
Juliet is being tested for a contagious disease. The test is 99% accurate and in actuality 0.1% of the population has the disease. Juliet still thinks she has t
Which would occur if the retina is damaged?
Farms and plantation true or false
what is the definition of illegal? a. people on opposite sides in a fight or a game b. unlawful; against official regulations c. made to feel sure; persuaded