loanyst4789 loanyst4789
  • 19-01-2024
  • Mathematics
contestada

A pound of apples costs $0.92. The total cost varies directly with the pounds of apples purchased. Write an equation that relates the total cost, c, and the number of pounds of apple purchased, a.
O c= (0.92)/a
O c=0.92a
O a=0.92c
O c=a+0.92

Respuesta :

Otras preguntas

list three ways carbon is stored in the biosphere
Name the two states that fought with the union,but did not share the border with the other 21 union states
what is the new volume of a rectangular prism that is originally 12 cubic meters and is them resized using scale factor of 4 on each side length?
Compare and Contrast Medieval and Renaissance thinking.
Graph the line that goes through point (5, 6) with slope 1/2.
what is 7250 equal to in liters
Which expression is equivalent to (6 + 2i) - (4 + 3i)?
What two kinds of motion are exhibited by electrons in an atom?
a leader who made made political reforms in athens was?
What are the two largest metropolitan areas in Canada are Toronto and