torilukens torilukens
  • 19-01-2024
  • Mathematics
contestada

Suppose a company has fixed costs of $33,800 and variable cost per unit of 1 3 x + 222 dollars, where x is the total number of units produced. Suppose further that the selling price of its product is 1548 − 2 3 x dollars per unit. Find the break-even points

Respuesta :

Otras preguntas

What is: 8x - 2(4 + 3x)
a square has an area of 289 sq cm. what is the length of one side
Solve this inequality: x/13+6 less than or equal to 8
What are three examples of specific Jim crow laws?
what is 8 times the square root of 864
The Snack Shack is making a batch of trail mix. They use 9 1/3 pounds of granola, 9 1/3 pounds of nuts, and 9 1/3 pounds of yogurt raisins to make the trail mix
from the set (1,2,3,4,5) which values make the inequality n+1> 4 true?
1) Training a dog can be fun and rewarding. (2) There are all sorts of tricks a dog can learn. (3) From sitting to rolling over to begging for food. (4) With a
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject? Help please A. Tutorials and handbooks provide instructions in several languages. B. Football
Josiah and his friends are going to the movies. Each ticket costs $10, and popcorn is $5 a bag. There is a $3 service fee for the entire purchase. He has $75. I