weeb660
weeb660 weeb660
  • 18-05-2023
  • Mathematics
contestada

You and some friends buy hamburgers
and milkshakes for lunch. A hamburger
costs $1.50 and a milkshake costs $2.00.
The total bill for 12 items is $21.50.
How many hamburgers and how many
milkshakes did your group buy?
(Please hurry and show work.)

Respuesta :

Otras preguntas

solve the linear equation. x-6/-3 + x+9/9 = x+4
What are key issues that you must address when considering data backup and recovery?
Why do you need a balanced equation for stoichiometry?
According to the map, which part of the U.S. has the GREATEST potential for earthquake risks? southeast Pacific coast north central northeast
Blake simplified the expression ((x^12)/(x^-3))^5 to 1/x^20. What was his mistake? a) He added 5 to the exponent in the numerator instead of multiplying. b) He
What was the general feeling about the american dream among members of the lost generation
In 1861, what did lincoln say was the primary object of the war
Why is gwas used for complex disease studies?
Why did the Israelites consider Moses to be a prophet? He made Jerusalem the capital city. He was thought to speak for God. He was considered the wisest of m
Hey (: can somebody please help me w this !!):