murdddd murdddd
  • 17-01-2023
  • Mathematics
contestada

Mike has jelly beans worth $5 per pound that he wants to mix with 10 pounds of jelly beans worth $2 per pound to get a mixture that he can sell for $4.25 per pound. How many pounds of the expensive jelly beans should he use?

Respuesta :

Otras preguntas

How much does drew charge for 4 cars
Derive the equation of the parabola with a focus at (−5, −5) and a directrix of y = 7. A. f(x) = −one twenty-fourth (x − 1)2 − 5 B. f(x) = one twenty-fourth (
u= 1,2,3,4,5,6 is the universal set A= 2,4,6 and B = 1,2,3 is the following true or false? U C B
Show that sinA - cosA +1 / sinA + cosA -1 = secA + tanA
21 is what percent of 18
Please help me with this
The three miracles God gave Moses as signs to Israel and to Pharaoh were:
Which cost more per pound : 3lb(4.80) or 5lb(13.00)?
A rectangle has length 72 cm and width 56 cm. The other rectangle has the same area as this one, but its width is 21 cm. What is the constant of variation?
the sapling of a tree can cannot be considered a herb justify the statement