jay3925 jay3925
  • 16-12-2022
  • Geography
contestada

14. Sam bought 30 pounds of produce to feed his hippo. Bananas cost $1 per pound; guavas cost $2 per pound; and kiwi costs $3 per pound. Sam spent $46. The bananas weigh twice the weight of the guavas and kiwi combined. Which system can be used to find how many pounds of each fruit Sam bought?

Respuesta :

Otras preguntas

Solve for y. 5y = 135 What is the answer? −27 −19 19 27
I need to put in 20 characters please help.
what makes the value n of the equation true -2n+1.8=3.2 A.-3.4 B.-0.7 C. 0.7 D.-2.5
Legal compliance is an example of the​ ________ dimension of business problems.
solve the proportion 42/15=p/10
Can someone explain to me, how to start a conclusion paragraph plz??
According to the census bureau, a ________ household consists of two or more people living together who are related through marriage, birth, or adoption.
If one Canadian Dollar is worth 1.06 US dollars, you would receive ___ US dollars if you traded 100 Canadian dollars.
Worth 30 pls. Can someone help me with this ASAP? I went through this already but I want to check my answers. 1. Besides financial reform, what else drove the T
5 people attend a party. if each person at the party shakes hands with everyone else, how many handshakes will be made?