Aeaydy Aeaydy
  • 16-12-2022
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 9 pounds of apples.
He has eaten 34 of a pound so far and has $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples cost per pound?

Respuesta :

Otras preguntas

You test 8 automobiles of the same make and model and find their mileage ratings to be 25, 25, 26, 27, 30, 31, 32, and 1,000,000 mpg, arranged in order from sm
how do synonyms best help readers to figure out the meanning of unknown words
history question down below
Match the equations with their solutions over the interval [0, 2π].
Several children are in an area of the room that is set up like a restaurant. some children are customers studying the day's menu and checking the prices; other
What role do decomposers play in primary and secondary succession?
Explain the word apace as it is used in the opening paragraph of the passage in the cost of the children by Ruth mace
In ancient egyptian what did farmers use to water their crops
Arin has $520 and is earning $75 each week babysitting. write an algebraic expression.
A rooms length is 3 feet less than twice it's width. The area of the room is 135 square feet. What are the rooms dimensions?