lorencl lorencl
  • 20-10-2022
  • Mathematics
contestada

A candy stand sells lollipops, gumballs, and chocolates. The gumballs cost 5 cents more than the chocolates. The lollipops cost twice as much as the chocolates. A particular handful containing 3 gumballs, 2 lollipops, and 7 chocolates costs $2.11. What is the cost of each item?

Respuesta :

Otras preguntas

what is it called when the air particles bunch up
How is America the Land of Opportunity? Even though not everyone can get jobs or come here from other countries and work.
Four fifths of the members of a club are female. Three-quarters of these females are over 20 years old. What fraction of the members of the club are females ove
what does appeasement mean?
What is 2 radical 15 squared
What is the acceleration of a 0.30 kilogram ball that is hit with a force of 25 N?
Solve the absolute value equation. |x| = –15
what happens to the perimeter when the length of a rectangle is shortened?Please help!
Isaac read 32% of oeople owned dogs what fraction of people owned dogs
locate and label the following fraction on the number line 1/2 4/2 5/20             1                 2               3