yoursclaudiaoxdl7q yoursclaudiaoxdl7q
  • 19-10-2022
  • Mathematics
contestada

With an initial cost of $4,000, a company will produce x units of a video game at $45 per unit. Write an equation that relates the total cost of producing x units to the number of units produced, y.

Respuesta :

Otras preguntas

In the United States, how much more sugar is the average person consuming each year than in 1970?
Three equivalent ratios for 9/7 15/18 21/28 please help
Why do your hands get warm when you rub them together? (potential energy, centripetal force, friction)
Yolanda is using a $20 gift card at a movie rental store. The rental price for each DVD is $1.50. Which algebraic model describes b, the balance on Yolanda's g
2. How fast would a 0.25 kg football have to be traveling to have the same momentum as a 0.05 kg bullet travelling 500 m/s? PLEASE HELP
Solve for x. −34(x+2)=6
What type of figurative language is used in "Like a boil that can never be cured as long as it is covered up but must be opened with all its pus-flowing uglines
Crime labs first became the place to process crime-scene evidence during what time
Which of the following provides evidence that a chemical change has taken place?
what a project I can do for the science fair