destiny56201 destiny56201
  • 17-10-2022
  • Mathematics
contestada

On the first day of ticket sales the school sold 14 adult tickets and 1 child ticket for a total of $90. the school took $48 on the second day by selling 1 adult ticket and 7 child tickets. what is the price of one adult ticket and one adult ticket

Respuesta :

Otras preguntas

Artists at this time found new ways to represent a. the Church. c. reality. b. democracy. and. socialism.
What is the unit rate of 360 customers in 30 days
Subject: Science Why is it important to report experimental results honestly even when the results go against your hypothesis?
Write repeating decimal as a fraction 0.2045454545
In Saudi Arabia, up to 60% of university students are women, but women make up less than 5% of the country’s workforce. True Or False
find each rate and unit rate... a. 420 miles in 7 hours b. 360 customers in 30 days c. 40 meters in 16 seconds d. $7.96 for 5 pounds
The density of an object with a volume of 3.0 mL and a mass of 15.0 g is
what is 52 divided by 8 incluing remainder?
how is the leaf dependent on the root and the stem
how do th location and climate of the United kingdom and russia affect how each country conducts trade